FRONT DESK  •   Συχνές Ερωτήσεις  •  Αναζήτηση  •  Επιλογές  •  Ομάδες Μελών  •  Εγγραφή  •  Προφίλ  •  Αλληλογραφία  •  Σύνδεση
Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας

Δημοσίευση νέας  Θ.ΕνότηταςΑπάντηση στη Θ.Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ.ΕνότηταςΣτείλτε e-mail σε φίλο/η.Χρήστες που διάβασαν αυτή τη θ. ενότηταΣώστε την Θ. Ενότητα σαν αρχείοPrintable versionΑλληλογραφίαΕπισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Συγγραφέας Μήνυμα
Marianthi

Ένταξη: 07 Νοέ 2007

greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 26, 2014 9:43 am  Θέμα δημοσίευσης:  10ετή.....Πλύση εγκεφάλου Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΜετάβαση στο τέλος της ΣελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Καλημέρα σας κορίτσια....θα σας πω τον πόνο μου (αφού είναι τσάμπα..).

Πριν πάρα πολλά χρόνια..(13 περίπου, ζωή να'χουνε), ξεκίνησα να δουλεύω στην εταιρία που είμαι έως και σήμερα (να κλάψω ή να χαρώ?). Μικρό κορίτσι εγώ στα 21-22 περίπου, σχεδόν άπειρη αφού είχαν προηγηθεί μόνο 2 χρόνια προϋπηρεσίας σε, ας πούμε, αντίστοιχη θέση.

Θα περάσω κατευθείαν στο θέμα (να μην σας κουράσω..αφού έτσι κι αλλιώς θα γράψω αρκετά!).

Το αφεντικό μου είναι ένας αψυχολόγητα καλός-βάρβαρος άνθρωπος. Σας μπέρδεψα ε? εγώ να δείτε που το ζω..

Για εκείνον ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ είναι άχρηστοι, ανεγκέφαλοι, ανίκανοι να κάνουν την δουλειά του. Δεν θα πω συγκεκριμένα σκηνικά γιατί ο κόσμος είναι μικρός και δεν θέλω να διαπιστώσω πόση γκαντεμιά μπορεί να έχω και να το διαβάσει κάποια από την εταιρία..

Όλα αυτά τα χρόνια αυτό μου είχε περάσει κι εμένα. Είμαι άχρηστη, δεν μπορώ να σκεφτώ μόνη μου, πάντα κάνω λάθος, απαγορεύεται να παίρνω πρωτοβουλίες..και άλλα τέτοια (και να φανταστείτε ότι ο τρόπος που τα γράφω εδώ είναι τόσο light που μπορεί να απορείτε για το μέγεθος της ζημιάς που μου έχει κάνει). Παίρνω πρωτοβουλία για κάτι..γιατί πήρα πρωτοβουλία, δεν παίρνω πρωτοβουλία για κάτι...γιατί δεν πήρα..., προτείνω κάτι...ποιος είναι το αφεντικό εγώ ή εσύ? Δεν προτείνω τίποτα....είμαι άχρηστη και δεν μπορώ να σκεφτώ..

Το θέμα είναι ότι όλα αυτά τα χρόνια μου έχει κάνει τέτοια πλύση εγκεφάλου που όταν πάω να κάνω ένα βήμα έρχεται αυτή η χαριτωμένη φωνούλα του και μου τινάζει το τύμπανο λέγοντας μου ότι δεν θα τα καταφέρω σε τίποτα...ακόμη και στην προσωπική μου ζωή...σε όλα με έχει καταβάλει, ενώ πριν τα ακούσω όλα αυτά ήμουν το άκρως αντίθετο.

Έχω επιχειρήσει να φύγω και να βρω αλλού δουλειά...πόσοι μα πόσοι εργοδότες είδαν πράγματα και ικανότητες σε εμένα και μου είπαν το ναι για την δουλειά και τους απέρριψα τελευταία στιγμή γιατί φοβήθηκα ότι δεν θα τα καταφέρω..

Έχω παρακολουθήσει αρκετά σεμινάρια για γραμματέας διοίκησης αλλά δεν νομίζω ότι ποτέ θα βρεθώ στην θέση που θέλω. Τώρα η θέση μου είναι reception -τηλεφωνικό κέντρο. Αλλά πείτε τι να τα κάνω όλα αυτά τα χαρτιά την στιγμή που δεν έχω κάνει ποτέ πρακτική πάνω σε αυτά που έμαθα..? Είναι σαν να τελειώσει κάποιος μια σχολή μηχανικός αυτοκινήτων και για 10 χρόνια να μην πιάσει ποτέ του αυτοκίνητο...είναι δυνατόν να θυμάται τίποτα από την σχολή του???? όχι ..έτσι λοιπόν και με εμένα συμβαίνει, γιατί αν είχα κάνει πρακτική έστω και λίγο όλα αυτά τα χρόνια..τώρα θα μπορούσα να διεκδικήσω την θέση που θέλω, με σιγουριά και αυτοπεποίθηση ότι μπορεί να στηριχτεί κάποιος επάνω μου σε θέματα δουλειάς..

Αυτά τα λίγα (!), ελπίζω να μην σας κούρασα..ξαλάφρωσα όμως...

Υ.Γ. : Προς Θεού όμως μην παρεξηγηθώ...δεν το γράφω για να κατηγορήσω το αφεντικό μου, αυτό που θέλω να τονίσω είναι αυτό που αισθάνομαι ΕΓΩ μόνο και το πόσο δύσκολο μου φαίνεται να διεκδικήσω την θέση που θέλω..και επειδή πρόκειται να κάνω ένα νέο ξεκίνημα σε κάποιους μήνες (θα αλλάξω πόλη), θα χρειαστώ συμβουλές και ενθάρρυνση για αυτό που με τρομάζει.

Λέων Φύλο:Θηλυκό Γουρούνι Εκτός σύνδεσηςΠροσωπικό Άλμπουμ του/της MarianthiΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματος
Grammateas
Administrator
Administrator

Ένταξη: 03 Νοέ 2006
Τόπος: Αθήνα - Στουτγκάρδη
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 12, 2014 3:47 pm  Θέμα δημοσίευσης:  (No subject) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΜετάβαση στο τέλος της ΣελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Noμίζω, ότι πρέπει να τα πούμε Wink

Φύλο:Θηλυκό  Εκτός σύνδεσηςΠροσωπικό Άλμπουμ του/της GrammateasΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΕπίσκεψη στην ιστοσελίδα του ΣυγγραφέαMSN Messenger
Marianthi

Ένταξη: 07 Νοέ 2007

greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 26, 2014 10:44 am  Θέμα δημοσίευσης:  (No subject) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΜετάβαση στο τέλος της ΣελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Ναι, θα το ήθελα πολύ.

Λέων Φύλο:Θηλυκό Γουρούνι Εκτός σύνδεσηςΠροσωπικό Άλμπουμ του/της MarianthiΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:      
Δημοσίευση νέας  Θ.ΕνότηταςΑπάντηση στη Θ.Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ.ΕνότηταςΣτείλτε e-mail σε φίλο/η.Χρήστες που διάβασαν αυτή τη θ. ενότηταΣώστε την Θ. Ενότητα σαν αρχείοPrintable versionΑλληλογραφίαΕπισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας

Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ. Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να ψηφίσετε στις ψηφοφορίες αυτής της Δ. Συζήτησης
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Board Security