FRONT DESK  •   Συχνές Ερωτήσεις  •  Αναζήτηση  •  Επιλογές  •  Ομάδες Μελών  •  Εγγραφή  •  Προφίλ  •  Αλληλογραφία  •  Σύνδεση
Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας

Δημοσίευση νέας  Θ.ΕνότηταςΑπάντηση στη Θ.Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ.ΕνότηταςΣτείλτε e-mail σε φίλο/η.Χρήστες που διάβασαν αυτή τη θ. ενότηταΣώστε την Θ. Ενότητα σαν αρχείοPrintable versionΑλληλογραφίαΕπισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Συγγραφέας Μήνυμα
Grammateas
Administrator
Administrator

Ένταξη: 03 Νοέ 2006
Τόπος: Αθήνα - Στουτγκάρδη
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Ιούν 22, 2010 12:14 pm  Θέμα δημοσίευσης:  Κατά την απουσία σας... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΜετάβαση στο τέλος της ΣελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Eίναι σε διάστημα τριών περίπου μηνών, η τρίτη ή τέταρτη φορά που τηλεφωνώ σε υποψήφιο συνεργάτη μου. Ευτυχώς, τις δύο που δεν αναφέρω τον έχω βρει στο κινητό του και άλλη μία απευθείας στη γραμμή του γραφείου του, την ώρα που ακριβώς είχαμε δώσει τηλεφωνικό ραντεβού.
Τις τελευταίες δύο χρειάστηκε να αφήσω μήνυμα. Ομολογώ ότι απέτυχα και όντως δεν πίεσα. Γιατί και να πίεζα, δεν ήμουν σίγουρη ότι θα έφτανε. Σήμερα, όμως ήταν το αποκορύφωμα.
Image

Γραμματεύς (χαριστικός τίτλος): «Λέγεται»…………..

Εγώ: «Καλημέρα σας. Παρακαλώ πολύ τον κύριο Σιλβερόπουλο. Τον κύριο Μανώλη Σιλβερόπουλο. Ονομάζομαι Χαρά Καψανάκη και είχα ξανακαλέσει προχτές, όμως δεν στάθηκε δυνατό να τον βρω ούτε στο κινητό του.»

Γραμματεύς: «Δεν είναι στο γραφείο του. Απουσιάζει.»

Εγώ: «Μπορώ να του αφήσω ένα μήνυμα ότι τον κάλεσα;»

Γραμματεύς: «Δεν θα έρθει.» Εδώ μου ήρθε η πρώτη κοτρώνα στο κεφάλι.

Εγώ: «Μάλιστα, κατανοώ. Μπορείτε να του πείτε ότι τον κάλεσα;»

Γραμματεύς: «Μα, σας είπα δεν θα έρθει».

Εγώ: Έπιασα την κοτρώνα στον αέρα αυτή τη φορά και αρχίζω να παίζω ρακέτες. «Και όταν απουσιάζει δεν κρατάτε μηνύματα; Συγνώμη, αλλά…»

Γραμματεύς: «Σας είπα δεν θα έρθει. Τι μήνυμα να του δώσω αφού είναι σε ταξίδι και δεν θα μιλήσουμε;»

Εγώ: Συνεχίζω την ρακέτα. Τώρα θέλω και να καρφώσω τον αντίπαλο. «Και όταν επιστρέφει δεν του δίνετε τα μηνύματα του ποιος τον κάλεσε;»

Γραμματεύς: «Αφού δεν τον βρήκαν τι να του πω;»

Εγώ: «Να του πείτε να βάλετε έναν αυτόματο τηλεφωνητή καλύτερα.»

Γραμματεύς: «Καλά, εγώ σας το είπα γιατί άμα τον θέλετε σήμερα δεν θα πάρει το μήνυμά σας γιατί δεν θα του μιλήσω σήμερα. Αν πάλι θέλετε να το αφήσετε…»

Εγώ: «Καλώς, σας ευχαριστώ. Χαίρεται.»

Εσείς καταλάβατε ότι:
1. Είναι ο σωστός άνθρωπος στη σωστή θέση;
2. Ότι αγαπάει τη δουλειά της και τον εργοδότη της;
3. Ότι ξέρει την δουλειά της;
4. Ότι ήθελε να μου πει εξαρχής ναι μεν κρατάω το μήνυμα, αλλά θα το λάβει όταν επιστρέψει;
5. Ότι χρειάζεται εκπαίδευση σε θέματα επικοινωνίας;
6. Ότι ο εργοδότης επικοινωνεί με τους συνεργάτες του με ασφάλεια;

Οι ερωτήσεις δεν είναι επιλογής. Απαντήστε σε όλες.
Αποκλείστε την εκδοχή να με αποφεύγει ο εργοδότης γιατί ο ίδιος με έχει καλέσει, μέσω εταιρίας συμβούλων και γιατί ακόμα και σε αυτή τη περίπτωση ο τρόπος επικοινωνίας μιας γραμματέως είναι διαφορετική.
Ζητείστε μου διευκρινίσεις αν θέλετε.

Φύλο:Θηλυκό  Εκτός σύνδεσηςΠροσωπικό Άλμπουμ του/της GrammateasΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΕπίσκεψη στην ιστοσελίδα του ΣυγγραφέαMSN Messenger
ΑΝΝΑ ΠΡΟΒΑΤΑ

Ένταξη: 24 Σεπ 2009
Τόπος: ΑΘΗΝΑ
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 23, 2010 8:40 am  Θέμα δημοσίευσης:  (No subject) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΜετάβαση στο τέλος της ΣελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙ'ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΘΕΣΗ. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ. ΑΝ ΟΧΙ ΤΟΤΕ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ....

Ζυγός Φύλο:Θηλυκό Κόκορας Εκτός σύνδεσηςΠροσωπικό Άλμπουμ του/της ΑΝΝΑ ΠΡΟΒΑΤΑΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματος
Bookie

Ένταξη: 23 Ιούν 2010
Τόπος: Athens
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 23, 2010 1:16 pm  Θέμα δημοσίευσης:  (No subject) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΜετάβαση στο τέλος της ΣελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Διάβασα με προσοχή τον ως άνω διάλογο και έχω τούτα να πώ:
α) τόσα την πληρώνει ο εργοδότης της τόσα κάνει,
β) ίσως πήρε χαμπάρι ότι ο εργοδότης της απευθύνθηκε αλλού ( και συγκεκριμένα σε εσάς) για συνεργασία και σκέφτηκε γιατί να κρατήσω μήνυμα, εδώ πάει να με εκτοπίσει ή γιατί να χαλάω το κεφαλάκι μου?
Δεν έχει πάντα να κάνει με το αν μια κοπέλα, γραμματέας ή μη, είναι έμπειρη & εκπαιδευμένη. Τις περισσότερες φορές εχει να κάνει καθαρά με τη συνεργασία και τις απολαβές αυτής. Σκεφτήτε το λίγο και αυτό. Οι περισσότερες δεν είναι "χθεσινές". Εξάλλου υπάρχει και το παντοτινό: μπορεί να έχει άλλα προσόντα. Ας είμαστε λίγο ρεαλιστές. Σας ευχαριστώ.

Τοξότης Φύλο:Θηλυκό Άλογο ΚρυφόςΠροσωπικό Άλμπουμ του/της BookieΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματος
Grammateas
Administrator
Administrator

greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 23, 2010 1:40 pm  Θέμα δημοσίευσης:  (No subject) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΜετάβαση στο τέλος της ΣελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Ο εργοδότης της, ίσα ίσα, με έχει καλέσει για να τους προσθέσει γνώσεις: πληρώνει για την εκπαίδευσή τους.
Ομως ακόμα κι έτσι να ήταν, θα ήταν ανήθικο εκ μέρους της να κάνει κάτι τέτοιο σε έναν ανυποψίαστο για τις μεταξύ τους διαφορές. Οι Πιστοποιημένες Γραμματείς αυτό δεν θα το έκαναν ποτέ.
Η μισθολογική της δε αποζημίωση, επειδή το γνωρίζω, είναι ζηλευτή σε σχέση με άλλες όμοιων εταιριών.
Κι επειδή να είστε σίγουρη ότι το έχω σκεφτεί, σας λέω ότι δεν έχει ελπίδες να μεγαλώσουν οι αποδοχές της, όχι γιατί θα την κρίνω κακοπροαίρετα, αλλά γιατί η σχέση απόδοσης - τιμής κόστους της θα την καταμαρτυρήσουν αργότερα στα χρόνια προϋπηρεσίας.΄
Κι επειδή είμαστε ρεαλιστές, τα "άλλα προσόντα" δεν πρέπει να θίγουν με την συμπεριφορά το προφίλ του εργοδότη.

Τώρα, σκεφτείτε το κι εσείς με τη σειρά σας Smile
Εξάλλου, αυτή είναι η ομορφιά του διαλόγου.

Φύλο:Θηλυκό  Εκτός σύνδεσηςΠροσωπικό Άλμπουμ του/της GrammateasΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματοςΕπίσκεψη στην ιστοσελίδα του ΣυγγραφέαMSN Messenger
Grammateas
Administrator
Administrator

greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 23, 2010 1:47 pm  Θέμα δημοσίευσης:  (No subject) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΜετάβαση στο τέλος της ΣελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

και να συμπληρώσω για τα περί αμοιβής: Εντός της αμοιβής, της όποιας έχει συμφωνηθεί ή ορίζει ο Νόμος, είναι και τα καθήκοντα τα βασικά της Γραμματέως, όπως ορίζονται από το πλαίσιο καθηκόντων του Υπουργείου.
Δεν δίνουν χρήματα έτσι να μας βρίσκονται, κι όταν κάνουμε κάτι παραπάνω μας δίνουν ζάχαρι λες και είμαστε άλογα.
Αυτό όμως είναι το αποτέλεσμα όταν αυτοχρίζονται ή ζητάνε γραμματείς, ενώ είναι ανειδίκευτοι υπάλληλοι γραφείου... Και κάποιοι εργοδότες θέλουν να τις κάνουν με Πιστοποίηση, αντί πτυχίου που δεν έχουν. Αυτές γιατί επιμένουν στη μιζέρια τους, δεν ξέρω...

ΑΝΝΑ ΠΡΟΒΑΤΑ

Ένταξη: 24 Σεπ 2009
Τόπος: ΑΘΗΝΑ
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 23, 2010 1:50 pm  Θέμα δημοσίευσης:  (No subject) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΜετάβαση στο τέλος της ΣελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

α) Οι αποδοχές θα πρέπει να έχουν συμφωνηθεί εξ'αρχής τόσο από τον εργοδότη όσο και από τον εργαζόμενο. Επομένως πρέπει ο καθένας να είναι "επαγγελματίας" στην δουλειά που έχει αναλάβει να κάνει. Αν θεωρεί ότι τα λεφτά είναι λίγα για τα προσόντα του ο εργαζόμενος τότε ψάχνει να βρει άλλη δουλειά.
β) Δεν έχω δει μέχρι σήμερα κανένα εργοδότη να ψάχνει να αντικαταστήσει έναν άριστο εργαζόμενο, εκτός και αν υπάρχουν προσωπικές διαφορές...
Και πάλι αν η συνεργασία και οι απολαβές δεν είναι οι πρέπουσες καλό είναι να αλλάξει εργοδότη και όχι να φέρεται αδιάφορα. Αν έχει και άλλα προσόντα ακόμα καλύτερα για την ίδια δεν θα δυσκολευτεί καθόλου.

Ζυγός Φύλο:Θηλυκό Κόκορας Εκτός σύνδεσηςΠροσωπικό Άλμπουμ του/της ΑΝΝΑ ΠΡΟΒΑΤΑΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματος
Bookie

Ένταξη: 23 Ιούν 2010
Τόπος: Athens
greece.gif
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 23, 2010 2:24 pm  Θέμα δημοσίευσης:  (No subject) Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματοςΜετάβαση στο τέλος της ΣελίδαςΕπιστροφή στην κορυφή

Στο κομμάτι περί ΗΘΙΚΗΣ & ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ αν το θέλετε συμφωνώ απόλυτα μαζί σας. Στην καθημερινότητα όμως είναι σύνηθες φαινόμενο, με αποτέλεσμα μαζί με ξερά να καίγονται και τα χλωρά όπως λέγεται.
Σε σχέση με την Πιστοποίηση θα μπορούσατε να με συμβουλεύσετε που θα μπορούσα να απευθυνθώ? Σας ευχαριστώ.

Τοξότης Φύλο:Θηλυκό Άλογο ΚρυφόςΠροσωπικό Άλμπουμ του/της BookieΕπισκόπηση του προφίλ των χρηστώνΑποστολή προσωπικού μηνύματος
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:      
Δημοσίευση νέας  Θ.ΕνότηταςΑπάντηση στη Θ.Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ.ΕνότηταςΣτείλτε e-mail σε φίλο/η.Χρήστες που διάβασαν αυτή τη θ. ενότηταΣώστε την Θ. Ενότητα σαν αρχείοPrintable versionΑλληλογραφίαΕπισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας

Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ. Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να ψηφίσετε στις ψηφοφορίες αυτής της Δ. Συζήτησης
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Board Security